Blogger Seo - Blogger Temel Seo Ayarları

Yeni blog açanların etraflarında gördükleri ama çoğununda bilmediği bir kavram olan SEO'yu Blogger SEO ve Blogger Temel SEO Ayarları'nı bugün sizlerle paylaşacağım.
Benimde bilgi edindiğim ve blog hayatımda zaman zaman gözlemlediğim Blogger Seo madde madde nasıl yapılmalıdır, ne işe yarar yazağım.Google bize ücretsiz servis olan Blogspot'u sundu ancak Blogspot'da SEO yapmak wordpress vb. altyapılar kadar hazır kurulumu yok ancak bir kaç madde ile olabiliyor. Bazı blog yazan arkadaşlardan duymuştum sürekli yazıyorum ama hiç ön sıralarda yer alamıyorum diye. Bunun sebebi blogunuzun SEO Ayarları'nı yapmadığınız için olabilir mi ? Evet olabilir. Bu yüzden bugün sizlere bu konu hakkında uzunca yazacağım.

Blogger Temel SEO Ayarları


》Blogger Anahtar Kelime Yoğunluğu

Blogger'da anahtar kelimelerinizi yazınız içerisinde geçirmelisiniz. Ancak sadece yazı içerisinde geçirmek olmaz. Anahtar kelimelerinizi kalın harfle yazın ve tüm yazının içerisine yayın, tek bir yerde yoğunlaşmasın. Yoksa ziyaretçinizi rahatsız edebilir. Anahtar Kelime Yoğunluğu sin google'daki sıralamınızı belirleyen ölçütlerdendir. 

》Blogger Doğru Etiket Kullanımı

Makalede ne yazdıysanız, etiketleride buna uygun yerleştirmelisiniz. Ancak sadece konu başlığınızı etiket olarak kullanmayın, böyle yaparsanız sıralamada yükselemezsiniz. Örneğin konunuz : SEO olsun o halde etiketleri şu şekilde ayarlayın ; 
Seo Nedir
Seo Nasıl Yapılır
Seo faydaları nelerdir ?
Vb. Etiketler ile etki alanınızı geniş tutun. 

》 Blogger Kalıcı Bağlantı Ayarları

Makaleyi yazdınız ve sıra yan daki ayarlara geldi.
Orada kalıcı bağlantı şeklinde bi kısım var. Google bu kalıcı bağlantıya (permalink) önem verir ?
Bağlantınızı uzun yapmayın. Olabildiğince kısa sade ve öz olsun. Konunun içeriğü ile uyumlu olsun ve anahtar kelimenizi mutlaka kalıcı bağlantı içerisinde geçirin. Ve kalıcı bağlantınız düzgğn olsun yani içerisinde türkçe karakter sorunu olmasın.
Örneğin ; ü harfi varsa u harfine dönüştürün. 

》Blogger Seo Uyumlu Yazı Başlığı Oluşturmak

Seo uyumlu yazı başlığı'da google sıralamasında bi hayli önemlidir. Yazı başlığı atarken kısaca şu bilgiyi vereyim, bi konuda etkili kalmayın, etki alanınız geniş olsun.
Örnek olarak bir bitki üzerinden örnek konu başlığımız şöyle olsun ; Adaçayı Nedir, Ne işe yarar, Faydaları nelerdir ?
Bu başlık ile 3 farklı arama sorusuna cevap veriyoruz.
● Adaçayı Nedir
● Adaçayı Ne işe yarar ?
● Adaçayının faydaları nelerdir ?
Bir başlıkta 3 başlık yazdık gördüğünüz gibi burada kısaca geçtim ama detaylı olarak Etkili Seo Başlığı oluşturmak için Buraya Tıklayın.

》Blogger Meta Tag (Etiket) Ayarları

Blogger'da metatag oluşturmak için uzun bir yazı yazmıştım. Buradan anlatırsam konu çok uzayacağı için Buraya tıklayarak ilgili konuyu detaylı ve uzunca okuyabilirsiniz. Metatag önemli olduğu için konuyu okumadan geçmedin. Google botları siteye metatag'lara göre tanır, mutlaka okuyunuz.


0 yorum:

Yorum Gönder